FASCYNUJĄCA HISTORIA PEREŁ ...
   

Perła, czyli „margarita” – określenie wywodzące się ze starożytnej Grecji – doceniana i uwielbiana od tysiącleci , czego dowodem jest między innymi najstarszy , odnaleziony naszyjnik z pereł liczący 4500 lat! Obecnie można go podziwiać w Muzeum Egipskim w Kairze.

W czasach starożytnych na Bliskim Wschodzie perły były uważane za dar od bogów zsyłany władcom , dla Greków stanowiły symbol miłości nierozerwalnie związany z małżeństwem , a w Rzymie symbolizowały bogactwo i wysoki status społeczny.

Dla wczesnego chrześcijaństwa wyrażały Bożą miłość, stąd ich częsta obecność w ikonografii , przedmiotach kultu i liturgii.

Sięgały po nie szlachetnie urodzone damy, jak również rycerze wierzący , że magiczna , boska moc pereł będzie ich strzegła przed niebezpieczeństwem na polu walki.

 

 

 

czytaj całość »
PERŁY - CUDOWNY PREZENT NATURY...
 

Perła jest cudem natury, obiektem westchnień, pożądania, zachwytu już od 5000 lat. Na przestrzeni wieków, tylko nieliczni mogli cieszyć się posiadaniem biżuterii z naturalnych pereł.  Jednak już od ponad 100 lat, przede wszystkim , dzięki zaangażowanej i kreatywnej pracy japońskich pionierów w tej dziedzinie (np. Mikimoto) perły powstają w warunkach hodowlanych, co czyni je dostępnymi dla wielu kobiet.

Perły - co chciałybyśmy o nich wiedzieć?

Na przykład…

Jak powstaje perła?

 Powstaje w wyniku obronnej reakcji małża ( perłopława) przed obcym elementem , który przenika do jego wnętrza i działa drażniąco. Może nim być ziarenko piasku , fragment muszli, drewna, metalu, etc. Wokół tego obcego ciała, koncentrycznie, odkłada się substancja perłowa, warstwa po warstwie, by w końcowym efekcie, po kilku latach narodziła się perła. W procesie powstawania pereł naturalnych, dzieje się to w sposób przypadkowy, natomiast w perłach hodowlanych, to człowiek, w chirurgiczny sposób, wprowadza ten obcy element ( tzw. jądro perły) do wnętrza małża, a następnie kontroluje przebieg wzrostu perłopława , dbając o odpowiednie warunki fizykochemiczne środowiska wodnego, w którym odbywa się hodowla.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl