PERŁY - CUDOWNY PREZENT NATURY...

Perła jest cudem natury, obiektem westchnień, pożądania, zachwytu już od 5000 lat. Na przestrzeni wieków, tylko nieliczni mogli cieszyć się posiadaniem biżuterii z naturalnych pereł.  Jednak już od ponad 100 lat, przede wszystkim , dzięki zaangażowanej i kreatywnej pracy japońskich pionierów w tej dziedzinie (np. Mikimoto) perły powstają w warunkach hodowlanych, co czyni je dostępnymi dla wielu kobiet.

Perły - co chciałybyśmy o nich wiedzieć?

Na przykład…

Jak powstaje perła?

 Powstaje w wyniku obronnej reakcji małża ( perłopława) przed obcym elementem , który przenika do jego wnętrza i działa drażniąco. Może nim być ziarenko piasku , fragment muszli, drewna, metalu, etc. Wokół tego obcego ciała, koncentrycznie, odkłada się substancja perłowa, warstwa po warstwie, by w końcowym efekcie, po kilku latach narodziła się perła. W procesie powstawania pereł naturalnych, dzieje się to w sposób przypadkowy, natomiast w perłach hodowlanych, to człowiek, w chirurgiczny sposób, wprowadza ten obcy element ( tzw. jądro perły) do wnętrza małża, a następnie kontroluje przebieg wzrostu perłopława , dbając o odpowiednie warunki fizykochemiczne środowiska wodnego, w którym odbywa się hodowla.

 

Jakie są rodzaje pereł hodowlanych i gdzie występują ?

SŁONOWODNE ( MORSKIE) – perła Akoya ( Japonia) , Tahiti (najdroższe, o dużych rozmiarach –białe i czarne) , Australia, Polinezja.

SŁODKOWODNE (jeziora, rzeki) – Chiny, obie Ameryki, Kanada, Zatoka Perska, Tajlandia i Japonia (perła Biwa)

Perła naturalna , hodowlana czy sztuczna ?

PERŁY HODOWLANE – o nich wiesz już co nieco ...

PERŁY NATURALNE – obecnie bardzo rzadkie, drogocenne ,dostępne głownie w galeriach z biżuterią antyczna

PERŁY SZTUCZNE – poza nie mającymi większej wartości imitacjami (plastik, szkło) istnieją na rynku od roku 1890 tzw. Perły Majorka wytwarzane w fabrykach, głównie na Majorce.

Jak możemy ocenić wartość pereł ?

Jakość i wartość perły oceniamy według ich wielkości ( mierzonej w mm średnicy) , formy - kształtu, jakości powierzchni, barwy i połysku – luminescencji.

Na kolor perły wpływ ma charakterystyka otoczenia , w którym żyją małże – różne warunki fizykochemiczne środowiska wodnego.

Jak dbać o perły, żeby zachowały swoje piękno na długie lata?

Perły , w przeciwieństwie do kamieni szlachetnych są bardzo delikatne i wrażliwe na uszkodzenia. Perfumy, kremy, spray do włosów , ze względu na zawarte w nich substancje chemiczne wpływają negatywnie na perły, powodując , ze z czasem tracą one swój blask, a także mogą zmienić barwę. Dlatego też unikajmy bezpośredniego kontaktu z tego typu produktami. Co pewien czas dobrze jest przemyć perły wodą z dodatkiem delikatnego, naturalnego mydła. Należy je przechowywać w woreczkach z miękkiego materiału , bez kontaktu z innymi precjozami, tak by metalowe części lub kamienie szlachetne nie spowodowały uszkodzenia ich powierzchni.

Jeżeli często nosimy nasz ulubiony naszyjnik z pereł, to warto co kilka miesięcy udać się do salonu jubilerskiego w celu przewleczenia pereł na nową nić, pamiętając , że wskazane jest wykonanie supełków pomiędzy każdą perłą, co z jednej strony zabezpiecza ocieraniu się pereł i zarysowaniu, a z drugiej, w przypadku przerwania naszyjnika, przed rozsypaniem się pereł.

W naszym sklepie w Krakowie, przy Pl. Dominikańskim 2, oferujemy profesjonalne usługi w zakresie przewlekania pereł.

Czy wiesz, jak profesjonalnie nazywa się Twój naszyjnik z pereł ? ;)

Podpowiadamy …

OBROŻA -  31 – 33 cm -  klasyka w wiktoriańskim stylu
CHOKER -  35 -  40 cm - najbardziej popularny, klasyczny spośród wszystkich naszyjników
KSIĘŻNICZKA  - 43-48 cm  - idealny naszyjnik do kompozycji z  przywieszką
MATINEE -  51-61 cm - odpowiedni do codziennego stroju, casual
OPERA - 71-86 cm - nazywana królową naszyjników
WARKOCZ/SZNUR  ponad 114 cm  preferowany przez Coco Chanel

Już wkrótce kontynuacja opowieści o perłach, ich fascynującej historii i magicznej mocy …

Zapraszamy do lektury!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl